Gymnázium Mimoň

 
 

Adresa: Letná 263, 471 24 Mimoň | Tel.: 487 862 883 | GSM: 725 820 472 | E-mail: gm@gymi.cz | Skype: gymnazium.mimon

 

Čtení pomáhá 2018

„Ovládni knihu tak, aby pomohla tobě i jiným.“ (Vojta Dyk)

Pomáhat lidem, kteří to mají v životě těžké, lze různým způsobem. Třeba prostřednictvím oblíbené činnosti, kterou je čtení. Právě na tom je založen známý projekt, na němž se podílejí i žáci sekundy, tercie a kvarty. Nese název Čtení pomáhá a rozděluje miliony na dobročinné účely. Svou četbou může přispět každý žák naší školy. Stačí se zaregistrovat na www.ctenipomaha.cz a vybrat si z nabídky knih rozdělené podle věku čtenářů. Možná zjistíte, že řadu z uvedených titulů znáte. Po přečtení knihy je třeba zvládnout test. Pokud je složen úspěšně, vyhrajete 50 Kč a pak je už jen na vás, zda přispějete na elektrický vozík nebo na vybavení tělocvičny a podporu sportovců ze sociálně slabých rodin. Můžete pomoci také vozíčkáři Zbyškovi, jehož příběh je uveden níže.

M. Grigerová

 

Zbyšek

Potřebuje příspěvek na asistenta, rehabilitaci a motomed.

Cílová částka: 110 000 Kč
Vybráno: 2 600 Kč

Jsem spisovatelem a grafikem na volné noze. Před úrazem jsem pracoval jako terapeut lidí závislých na drogách jako je heroin a pervitin. Byla to práce dramatická, plná napínavých životních příběhů, ale určitě naplňující. Rád bych se k ní vrátil.

Být samostatný je nejdůležitější věcí pro každého, kdo chce o sobě svobodně rozhodovat. Abych nebyl závislý na rozhodnutí druhých o vlastním životě, potřebuji spolubydlícího pomocníka, asistenta osm hodin denně, který byl stále po ruce, „kdyby něco“, kdybych se dostal do úzkých. Je dobré mít „svého“ člověka, se kterým si rozumím, kamaráda. Je to mnohem lepší než úřadem přidělený „pracovník“ bez zájmu..

I pečovatel má své zájmy, svou rodinu a nemůže žít jen z pocitu dobře odvedené práce, ačkoliv je skromný a obětavý, má své povinnosti i mimo své zaměstnání. K tomu slouží i státní příspěvek, ale ten není pro člověka s mou závažností postižení dostatečný a je nutné ho doplnit.

K samostatnému životu patří i rehabilitace, alespoň jednou týdně. Jelikož se sám nehýbu, musím mít někoho, kdo hýbe a cvičí se mnou, jinak hrozí nejrůznější nemoci a být nemocný je obrovská nuda. Při přesunech z vozíku do postele si potřebuji postel snižovat i zvyšovat, abych

ušetřil síly nejen asistenta. Ty bude potřebovat, abychom co nejdříve vyrazili spolu třeba na výlet.

 
publikováno: 08. 02. 2018