Gymnázium Mimoň

 
 

Adresa: Letná 263, 471 24 Mimoň | Tel.: 487 862 883 | GSM: 725 820 472 | E-mail: gm@gymi.cz | Skype: gymnazium.mimon

 

Den poezie 2017

Den poezie

„Hudba a poezie jsou to na světě to nejkrásnější, co nám život může dát. Kromě lásky ovšem.“ Těmito slovy, jež patří Jaroslavu Seifertovi, byl zahájen tradiční Den poezie. Uskutečnil se 16. 11., v den narození K. H. Máchy. Letošní ročník byl inspirován dílem J. A. Komenského Labyrint světa a ráj srdce.

Během dvouhodinového programu jsme měli příležitost naslouchat recitaci našich žáků, kteří přednášeli nejen krásné verše především českých básníků, ale také vlastní tvorbu. Literární pásmo uváděl Ondřej Kos z tercie, jenž zároveň zpestřil program hrou na klávesy. Hudební stránku programu oživila také Kateřina Stuchlá z primy, která všechny okouzlila svou hrou na housle. Mile nás překvapila kvarta se sborovým zpěvem Máje.

V druhé části programu proběhla literární soutěž, v níž se utkaly jednotlivé třídy. Nejvíce bodů získali terciáni, kteří si vítězství opravdu zasloužili, protože byli nejkreativnější. Žáci měli také možnost hlasovat o nejlepší báseň a nejhezčí recitaci. Největší úspěch v obou kategoriích zaznamenali žáci primy Josef Chour a Matyáš Sochor s humornou básní Cesta po našem poli. Druhou nejúspěšnější recitátorkou byla Tereza Janušková z kvarty, jež vystoupila s vlastní sonetem O dnešním světě. Uznání patřilo také Elišce Žantové ze sekundy, která zarecitovala báseň své maminky, a Štěpánu Jarolímkovi, jenž zarecitoval báseň Tulipán od Jiřího Suchého.

Děkuji nejen všem básníkům, recitátorům, zpěvákům, hudebníkům, ale také soutěžícím za jejich zápal. Dík patří také kolegům, kteří mi podali pomocnou ruku. Všichni jmenovaní se zasloužili o to, aby Den poezie proběhl důstojně a v příjemné atmosféře.

M. Grigerová

 

PS Poetický Kroužek bílé begónie (bývalá třída sexta) zpracoval své ohlasy haiku japonských; název Vně labyrintu aluduje téma letošního Dne poezie.

 

 
publikováno: 20. 11. 2017