Gymnázium Mimoň

 
 

Adresa: Letná 263, 471 24 Mimoň | Tel.: 487 862 883 | GSM: 725 820 472 | E-mail: gm@gymi.cz | Skype: gymnazium.mimon

 

Příhraniční Bio-projekt

V úterý 23. 1. 2018 se třida tercie zúčastnila první části přeshraničního projektu Užitkové rostliny a jejich využití.

Tématem prvního setkání, které se uskutečnilo v německém Neukirche, bylo Dřevo a způsoby jeho zpracování.

Na místě jsme postupně procházeli tři stanoviště, byli jsme tedy rozděleni do tří skupin. Společně s námi se programu účastnila i základní škola z Německa.

Na prvním stanovišti jsme poznávali stromy, poté k nim přiřadili kus daného dřeva podle jeho barvy a struktury. Nakonec jsme třídili dřevěné produkty na základě toho, ze kterého stromu se vyrábí. Také jsme si přivoněli k pilinám a museli poznat, jaké jsou z listnatého stromu a jaké z jehličnatého. A nakonec nám paní z německého ekocentra povyprávěla o tvrdosti dřeva.

Na druhém stanovišti jsme si vyráběli z lipového dřeva lžíce, tedy měly to být lžíce, ale spíše to nakonec u většiny z nás vypadalo jako vařečka. Na začátku jsme dostali nanečisto vyřezanou lžíci, kterou jsme upravovali a tvarovali do podoby lžíce. Nebylo to nic snadného, museli jsme pracovat opatrně, ale všem se nakonec zadařilo.

Na posledním stanovišti jsme si povídali o povoláních, která jsou spojena se dřevem. Pak jsme k nim přiřazovali věci a předměty spojené s těmito povoláními - např. truhlář vyrábí dřevěný nábytek, uhlíř dřevěné uhlí atd.. Také jsme museli napsat vlastnosti, které ten člověk musí mít, aby mohl dělat svou práci.

První setkání se nám velmi líbilo a těšíme se na další. Příště nás čeká téma Zelenina, tentokrát v Brništi.

 

Žáci tercie

 
publikováno: 12. 02. 2018