Gymnázium Mimoň

 
 

Adresa: Letná 263, 471 24 Mimoň | Tel.: 487 862 883 | E-mail: gm@gymi.cz 

 

Pašijové hry

Pašijové hry 2010

Město Mimoň bývalo mezinárodně proslulé svými velikonočními pašijovými hrami. Na tuto tradici před patnácti lety navázalo naše gymnázium.

Pašije (z lat. passio – „utrpení“) je v původním významu vyprávění o utrpení a smrti Ježíše Krista. Označují se tak buď přímo evangelní vyprávění nebo příběhy, dramatické hry, liturgická čtení či hudební skladby, které se jimi inspirují a toto téma zpracovávají.

Tyto hry vznikly z předčítání evangelia. Z původního biblického textu ve středověku vznikl církevní druh her, velikonočních mystérií. Tyto hry často přerostly do velkých divadelních představení. Jejich největší rozvoj spadá do 14.–15. století ve městech, jejich popularita se nejdéle udržela na venkově, kde se postupně staly tradicí. Dodnes živé jsou např. v německém Oberammergau.

V letech 1999 - 2000 studenti mimoňského gymnázia nastudovali pašijové hry pod vedením vyučující dramatické výchovy Mgr. Ireny Czuchové. Přispěli tak k obnovení tradice jejich konání v Mimoni. První představení Stadelmannových "Pašijových her"proběhlo v kulturním středisku Ralsko 19. března. Zasloužený úspěch, reprezentace školy, obnova tradic. Takto stručně se dá charakterizovat toto úspěšné vystoupení.

Během následujících deseti let studenti mimoňského gymnázia předvedli několik dalších zdařilých představení, která překročila hranice nejenom okresu, ale též České republiky.

Další kolekce vystoupení proběhla v roce 2010 pod vedením Mgr. Davida Žáka. Představení se konala v partnerském městě města Mimoň v Nové Bani (SR), dále v Kravařích a v Mimoni.

 


Přehled novodobých Pašijových her

  • 2000
  • 2005
  • 2010
  • 2015