Gymnázium Mimoň

 
 

Adresa: Letná 263, 471 24 Mimoň | Tel.: 487 862 883 | GSM: 725 820 472 | E-mail: gm@gymi.cz | Skype: gymnazium.mimon

 

Poznáváme státy Evropy

Tento projekt je určen především pro žáky primy, sekundy, tercie . Zúčastnit se mohou i žáci posledních ročníků, kteří již absolvovali výměnný jazykový pobyt v zahraničí.
Cílem je seznámit žáky s kulturou, zvyklostmi, tradicemi dalších států Evropy. Součástí zájezdu jsou i satelitní poznávací zájezdy v místě pobytu , které jsou zaměřeny na významné kulturní památky, zajímavosti přírody nebo architekturu.
Součástí zájezdu je vždy celozájezdová hra zaměřená  a inspirovaná navštíveným státem. Žáci plní různé úkoly, a tím se seznamují s hostitelskou zemí.V průběhu zájezdu se dozví i mnoho zajímavého z flory a fauny navštívené země..

Doposud navštívené státy:

Vedoucí projektu:  Mgr.Václav Hylmar  hylmar@gymi.cz


Korfu - Řecko 2004

Ostrov Korfu, zvaný též Kerkyra, leží v severozápadním rohu Řecka.
Jižní část ostrova se svažuje k moři mírně a vytváří tak krásné dlouhé pláže a zátoky. Západní strana ostrova je naopak hornatá.

V rámci pobytu v letovisku Benitses jsme navštívili hlavní město Kerkyru. V dnešním hlavním městě je vidět různorodý vliv Benátčanů, Angličanů i Francouzů. Hlavní dominantou města je Stará pevnost z 10. stol., tzv. mořský hrad s příkopem, který hrad odděloval od ostrova. V letech 1553 - 1558 byl postaven Benátčany nový hrad, který se tyčí nad severní částí města. Anličané zesílili jeho obranné valy a vojenská opevnění, vznikla tak další dominanta města - Nová pevnost.

Přímo v Benitses jsme navštívili nejvýznamnější místní turistickou atrakci, kterou je Muzeum mušlí. Další význačná památka se nachází o pouhé dva kilometry dále.Jde o palác Achilleion, slavné útočiště krásné rakouské císařovny Sissy, který si tu nechala postavit v 19. století, a který byl pojmenován po řeckém bohu Achillovi.
Krása ostrova Korfu tkví hlavně v přírodě. Po celém ostrově jsou políčka s vinnou révou, ale nechybí tu ani ostatní ovoce nebo zelenina. To vše to díky podnebí a extrémně úrodné půdě. Milovníci přírody tak mohli spatřit na vlastní oči místa, která tak věrně popsal ve svých knížkách známý anglický přírodovědec Gerald Durrell.

Prostředí inspirovalo naší skupinu natolik, že z fotografií účastníků vznikl kalendář, který dal základ novému projektu.


Gargano - Itálie 2005 

Na poloostrově Gargano se nachází na menší letovisko San Menaio, které je charakteristické průzračně čistým mořem, bílými vápencovými skalami. Moře, vítr, čas a tisícileté příboje zde vytvořily četné jeskyně, zálivy a romantické zátoky. Okolní městečka Peschici, Rodi Garganico nebo Vieste, jsou typické rybářské osady přeměněné na rekreační letoviska.

Dalším zážitkem byl celodenní zájezd na nedaleké ostrovy TremitiVe starověku posloužil ostrov císaři Augustovi k izolaci vnučky Julie. V novodobých dějinách, v období Mussoliniho fašistického režimu opět poslouží, tentokrát pro internaci politických věznů .

Gargano je chráněnou krajinnou oblastí jehož vnitrozemí Foresta Umbra je tvořeno hustými porosty typické místní flory.


Tribunj u Vodice - Chorvatko 2006

V roce 2006 jsme měli namířeno na Chalkidiki. Vzhledem k rozsáhlým požárům v této oblasti jsme museli zvolit náhradní variantu. Malé chorvatské městečko Tribunj s typickým středomořským koloritem se nachází nedaleko přístavního města ze 14. století - Vodice. Jedná se o vyhlášenou rybářskou a jachtařskou oblast, známou rybářským trhem. Původní a nejstarší část leží na malém ostrůvku, spojeným s pevninou kamenným mostem. Z památek patří mezi nejvýznamnější kostel sv. Mikuláše (Sveti Nikola), obklopený hřbitovem a zříceniny hradu Jurjevgrad, postaveného v polovině 17.stol. na obranu před Turky.

Jednou z blízkých a velmi zajímavých přírodních lokalit je národní park Krka, který se nachází v centrální Dalmácii, nedaleko od Šibeniku.

 Výpravy za památkami i přírodními krásami této lokality doplnilo průzračné jadranské moře, ve kterém jsme mohli zkoumat podmořskou faunu i floru.


Costa Brava - Španělsko 2008

Santa Susanna je lázeňské a pobytové středisko spojené s letoviskem Malgrat de Mar. Nachází se v oblasti Costa Maresme (na úpatí pohoří Montenegro) a je vzdáleno přibližně 50 km severně od Barcelony. Santa Susanna je zcela nově postavené letovisko. Je známé svými krásnými, rozsáhlými a udržovanými plážemi s hrubším pískem, zelenými parky a pobřežní promenádou, která spojuje oblast hotelových komplexů s historickou částí města. Každé úterý dopoledne se zde konají trhy. Sportovci si mohou vybrat z široké nabídky vyžití: kanoistika, windsurfing, parasailing, vodní lyžování, půjčovna člunů a šlapadel, tenisové kurty, minigolf.Psatopyrghos - Řecko 2009

Peloponés je velký poloostrov v jižním Řecku tvořící část země na jih od Korintského zálivu. S pevninou je spojen pomocí šíje Isthmos, prokopané Korintským průplavem roku 1893. Povrch je velmi rozmanitý, objevují se zde přímořské roviny, náhorní plošiny i vysoké hory. Nejvyšším masivem je Taygetos poblíž Sparty (2407 m).  Členité je i mořské pobřeží.

Název pochází od mytického vládce Pelopa.
 


Port Grimaud - Francie 2010

Port Grimaud je unikátní městečko ve francouzském departmentu Var v regionu Provence, ležící v zálivu Saint Tropez asi čtyři kilometry západně od města Saint Tropez. Městečko na vodě ve stylu italských Benátek postavil v 60. letech 20. století architekt François Spoerry. Proto je také někdy nazýváno „Francouzské Benátky“. Stavby jsou umístěny na poloostrovech a ostrůvcích.