Vyhlášené 2. kolo přijímacího řízení do primy pro školní rok 2023/2024

Výměnný pobyt, tentokrát v Česku…

Od 27. 5. do 31. 5. 2024 se konala druhá část výměnného pobytu se Švýcary, kteří tentokrát přijeli za námi do Čech.

 První den jsme se kolem desáté dopoledne setkali v Praze u Lorety, kde jsme se rozdělili na skupinky a vydali se na prohlídku Prahy. Chvíli nám trvalo, než jsme se se svými švýcarskými přáteli dostali na stejnou notu, ale po nějaké době jsme se otrkali a už šlo vše jako po másle. Švýcarům se české památky moc líbily. Prohlédli jsme si Pražský hrad, Karlův most, Pražský orloj, Staroměstské náměstí a také Václavské náměstí. Kolem čtvrté odpoledne jsme odjížděli z Prahy směr Mimoň, kde jsme se rozdělili a vydali do rodin.

V úterý jsme vyrazili do Terezína. Prohlédli jsme si Muzeum ghetta, Magdeburská kasárna a po obědě jsme navštívili samotnou Malou pevnost. Rozdělili jsme se na česky a německy mluvící skupiny a zahájili jsme prohlídku. I přes nepříznivé počasí se pro každého jednalo o velmi zajímavý a silný zážitek.

Ve středu nás jako první čekala prohlídka sklářské huti v Kundraticích u Cvikova. Prošli jsme si výstavu Jiřího Pačínka v kostele a poté jsme byli seznámeni s výrobou skla v praxi. Odtud jsme pokračovali do Kamenického Šenova a prohlédli si tamní sklářskou školu. Na závěr našeho středečního programu jsme vyrazili na zámek Lemberk, kde nás provedl pan učitel Machálek.

Čtvrteční den jsme zahájili prohlídkou divadla F. X. Šaldy, kde jsme se dozvěděli něco o jeho historii, podívali se do zákulisí a na jeviště. Následoval dvouhodinový volný program, po němž jsme se společně naobědvali v IQlandii, kterou jsme si následně, dle vlastního uváženi, prošli. Okolo čtvrté odpoledne jsme se vydali do školy, kde na nás čekal pan učitel Lorenz s rozpáleným grilem. Až do osmi do večera se hrály různé hry a užívali jsme si poslední společný večer.

V pátek jsme se museli se svými švýcarskými přáteli rozloučit a se slzami v očích jsme jim zamávali.

Celý týden jsme si moc užili a získali mnoho nových zkušeností a vzpomínek, na které nikdy nezapomeneme, stejně jako na naše švýcarské přátele.

Terka, Adam, Kiki, Anička a Bára